Potrzebny i nowoczesny sprzęt wykorzystywany w rolnictwie

Zazwyczaj rolnictwo kojarzy nam się z tradycyjnymi metodami pracy, jednak rozwój współczesnego świata i metod, oraz narzędzi pracy nie ominął tej dziedziny ludzkiego życia. W ostatnich dekadach rozwój technologi stosowanych w rolnictwie doprowadził do prawdziwej rewolucji w tej branży, Wyposażenie gospodarstw przypomina niejednokrotnie zaawansowane parki maszyn do obsługi, których wymagana jest duża wiedza z zakresu obsługi skomplikowanych urządzeń elektronicznych.


Już nie furmanka a nowoczesne maszyny

maszyny rolniczeNajwiększa zmiana w dziedzinie rolnictwa wiąże się z powstawaniem coraz to nowszych maszyn ułatwiających transport. Dawno już zniknęły z krajobrazu wsi wozy ciągnięte przez konie, zastąpiły je nowoczesne ciągniki posiadające między innymi:

  • klimatyzację,
  • system stereo,
  • ogrzewaną kabinę.

Ułatwiające często żmudną pracę rolnika, wyposażone w zazwyczaj nowe przyczepy rolnicze posiadające szereg opcji takich ja możliwość wysypu do tyłu, lub na bok. To wszystko sprawia, iż transport plonów staje się łatwy i nie wymagający już takiej ilości wysiłku fizycznego co przed laty. Warto także zauważyć występowanie różnego rodzaju przyczep rolniczych szczególnie wyróżniają się przyczepy typu tandem dające możliwość wywrotu na dowolną stronę, oraz powiększenie przestrzeni ładunkowej poprzez nadbudowę jej boków, lub wydłużenie zestawu poprzez doczepienie kolejnej przyczepy. Możliwości te stanowią nie tylko ułatwienie podczas pracy, lecz dają także komfort ich użytkowania, niektóre z nich oprócz opisanych zalet posiadają indywidualne systemy załadunkowe nie wymagające osobnych maszyn do załadunku.

Odpowiednie zabezpieczenie materiałów sypkich

maszyny rolniczeWedług www.farmer.pl kolejnym przejawem rewolucji w rolnictwie są maszyny ułatwiające przewóz materiałów wrażliwych czy sypkich. Dzięki nim ich transport nie powoduje zagrożeń utraty ich jakości czy świeżości. Mowa oczywiście o przyczepach skorupowych posiadających możliwość całkowitego jej zamknięcia i uszczelnienia przy pomocy specjalnych systemów uszczelniających. Wszystko to sprawia, że rolnicy uzyskują pewność świeżości przewożonych towarów.

Nowości w polu

maszyny rolniczeOmawiane powyżej udogodnienia w rolniczym transporcie nie są jedynymi również w zakresie prac polowych doszło do znaczących zmian. Współczesna technika doprowadziła niemalże do wyeliminowania czynnika ludzkiego, ziemie należące do wielkich gospodarstw obrabiane są coraz częściej przy pomocy samojezdnych maszyn wykorzystujących do nawigacji satelitarne systemy GPS mające w swych opcjach ułatwienia polegające np. na automatycznym dozowaniu materiału siewnego czy nawozów w zależności od jakości gleby, jej ukształtowania czy aktualnego jej nawilżenia. Lub też pojazdy samozbierające, które znacznie skracają zbiór plonów. Warto tutaj wspomnieć o nie będących nowością, lecz ulegającym ciągłym modyfikacjom rozrzutnikach do obornika. Osiągnięcia w tej kwestii pozwalają na stosowanie różnych sposobów dozowania nawozu pozostające pod ścisłą kontrolą rolnika.

A co w zagrodzie?

wozy paszoweRównież w gospodarczej zagrodzie próżno szukać elementów tradycyjnego rolnictwa, nie chodzi tutaj jedynie o sprzęt wykorzystywany w codziennych czynnościach, lecz także o wielkość zabudowań. Jak grzyby po deszczu w wiejskim krajobrazie pojawiają się wielkie obory i chlewnie pozwalające na trzymanie pod jednym dachem setek a nawet tysięcy sztuk żywego inwentarza. To właśnie w takich gospodarstwach swe zastosowanie znajdują wozy paszowe umożliwiające mechaniczne dozowanie pokarmu wprost do paśników czy koryt. To jednak nie jedyne unowocześnienia na terenie gospodarstw Nowości zaszły także w sposobach przechowywania plonów. Dużą popularnością cieszą się pryzmy ze słomą znajdujące się na zewnątrz zabudowań. Od ich zabezpieczenia używa się materiału jakim jest agrowłóknina do przykrywania słomy, która nie tylko zabezpiecza pryzmę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale również zapobiega procesom gnicia poprzez regulację dopływu powietrza.

Krótko podsumowując temat

Jak widać współczesne rolnictwo różni się znacząco od tego sprzed lat, głównie za sprawą postępu technologicznego. Nie zmienna pozostała jedynie jego podstawowa funkcja, jaką jest dostarczanie surowców potrzebnych do produkcji żywności.

Dodaj komentarz