Jak zadbać o swój trawnik?

Obecnie w większości polskich ogrodów dominują trawniki. Jest to niezwykle praktyczne jak i estetyczne rozwiązanie, jednak wbrew temu co by się mogło wydawać o trawniki także trzeba dbać. Jakie rozwiązania pomogą nam utrzymać trawnik w nienagannym stanie? Oto kilka prostych wskazówek.

Zakładanie ogrodów – czyli trawnik na etapie planowania

trawnikWbrew temu co by się mogło nam wydawać, utrzymanie przydomowego trawnika w nienagnanym stanie wcale nie jest tak mało pracochłonne jakby można było się tego spodziewać i aby podołać temu zadaniu należy wdrążyć odpowiednie rozwiązania już na etapie zakładania go. Odpowiednie planowanie może nam to zdecydowanie ułatwić. O czym należy pamiętać projektując trawnik? Według www.poradyogrodnicze.pl po pierwsze jego układ, co oczywiste im jest on prostszy tym łatwiej go pielęgnować. Dlatego jeśli na trawnikach wyznaczamy strefy dekoracyjne, w których to będziemy sadzić ozdobne krzewy czy też kwiaty, pamiętajmy o tym by miały one regularny kształt i by były w jakiś sposób ogrodzone od samego trawnika np. z pomocą wysypanej dookoła kory. Wówczas będziemy mieli pewność, że w trakcie koszenia trawnika nie uszkodzimy samych drzewek czy kwiatów, a także że koszenie nie będzie sprawiać nam problemów. Z tych samych względów na etapie projektu należy także rozplanować uliczki i płoty by przy trawniku było możliwie jak najmniej krawężników. Ponadto na etapie projektu jak i wykonania trawnika należy pomyśleć o takim rozwiązaniu jakim jest siatka na krety. Rozwiązanie to możemy zastosować tylko przed wykonaniem samego trawnika, dlatego warto o tym pamiętać rozplanowując rozkład naszego ogrodu.

Siatka przeciw kretom – czyli jak chronić trawnik przed zniszczeniem?

trawnikStosowanie siatek przeciw kretom nie jest jeszcze w Polsce aż tak powszechnym rozwiązaniem. Wynika to w dużej mierze z tego, że rozwiązanie to należy zastosować jeszcze przed położeniem czy zasianiem trawnika, a co za tym idzie sprawdza się tylko w przypadku nowych ogrodów. Oczywiście w zagospodarowanych przydomowych ogrodach także mnożna je położyć, ale najpierw konieczne jest zlikwidowanie istniejące już trawników. Siatki przeciw kretom umożliwiają zachowanie trawnika w dobrym stanie, chroniąc go przed działaniem takich szkodników jakimi są krety. Doraźne sposoby walki ze szkodnikami, czyli stosowanie różnego rodzaju pułapek mających umożliwić złapanie kreta, bywają często bardzo meczące jak i nieskuteczne. Tym właśnie rożni się siatka przeciw kretom od innych rozwiązań. Rozwiązanie to uniemożliwia kretom wyrzucenie ziemi na zewnątrz, przez co nie ma możliwości by trawnik został przez nie zniszczony.

Jak pielęgnować trawnik?

trawnikKwestia związana bezpośrednio z pielęgnowaniem trawnika jest dość prosta, nie ma konieczności stosowania tutaj jakichś specjalistycznych rozwiązań. O czym zatem należy pamiętać przy pielęgnacji przydomowego trawnika? Według artykułu na ladnydom.pl można by tu wskazać takie elementy jak:

  • podlewanie,
  • nawożenie,
  • koszenie.

Zasadniczo pielęgnacja trawnika sprowadza się do wykonywania tylko tych trzech powyżej wymienionych czynności. Problematyczne jedynie może tutaj okazać się to, że czynności te powinny być przeprowadzane regularnie. W okresach letnich, kiedy nie ma opadów trawniki podlewane powinny być codziennie w wieczornej porze. Do nawodniania ich najlepiej wykorzystywać zraszacze ogrodowe, które równomiernie rozprowadzą wodę. Trawa sama w sobie nie jest zbyt wymagająca jednak dobrze raz na jakiś czas ją trochę nawieźć. W celu tym można wykorzystać nawozy aminokwasowe, które obecnie uważa się za jedne z lepszych dostępnych na rynku. Przydomowych trawników nie trzeba nawozić jednak zbyt często, w zupełności wystarczy raz, dwa razy na sezon.

Koszenie trawnika – o czym należy pamiętać?

koszenie trawnikaZabiegiem pielęgnacyjnym, który w największym stopniu wpływa na wygląd jak i stan przydomowego trawnika jest koszenie. Jak kosić trawnik by zawsze wyglądał on dobrze? Po pierwsze koszenie trawnika powinno być regularne – w okresie letnim oznacza to, że minimum raz na tydzień powinien on zostać przycięty. Po drugie ważne jest to czym będziemy go kosić. Tradycyjne kosiarki mają ten minus, że nie zawsze można nimi w każde miejsce dotrzeć, co jest szczególnie uciążliwe, jeśli trawnik otaczają krawężniki, czy też znajdują się na nim jakieś skalniki lub inne elementy dekoracyjne. W takim wypadku warto pomyśleć o nożycach do przycinania trawy, dzięki którym będziemy mogli dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Krótko podsumowując

Dbanie o swój trawnik wydaje się być bardzo łatwe i w zasadzie takie jest. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli będziemy robić to regularnie i jeśli zastosujemy odpowiednie rozwiązania stanie się to jeszcze prostsze i przyjemniejsze.

Dodaj komentarz