Czy impreza firmowa musi być nudna?

Imprezy firmowe kojarzą się z obowiązkiem, na wykonanie którego nikomu nie wypada się nie zgodzić. Zazwyczaj pracownicy wolą umawiać się w mniej formalnym gronie, a pomysł na spotkanie w firmie traktują jak kolejne godziny spędzone w pracy. Pracodawcy nie chcą jednak rezygnować z imprez – czyli narzędzia integrującego załogę – bo jeśli są dobrze zorganizowane, mogą znakomicie spełniać swoją funkcję. Jak zatem sprawić, żeby impreza firmowa nie była nudna?

Sposoby na zabawę w grupie

imprezy integracyjneSpotkania po godzinach nie tylko integrują pracowników, ale także sprawiają, że czują się mocniej związani z miejscem pracy. Dlatego pracodawcy w małych i dużych firmach organizują spotkania urodzinowe, świąteczne czy jubileusze, a czasem po prostu umówione wyjścia integracyjne. Co zrobić, żeby podwładni chętnie przychodzili na takie imprezy, a tym samym, żeby organizacja spotkań spełniała swoją funkcję? Według artykułu na praca.trojmiasto.pl to, jaki model imprezy integracyjnej będzie pasował do naszej firmy, zależy od stopnia zażyłości, jaki łączy pracowników, a także od ilości zatrudnionych osób. Jeśli grupa zna się dobrze i często razem wychodzi, będzie bawić się dobrze nawet podczas zwykłego wyjścia do baru. Jeżeli natomiast mamy zorganizować imprezę dla wielu nieznających się zbyt dobrze osób, trzeba postawić na bardziej kreatywne pomysły. Najpopularniejszym z nich są gry i zabawy grupowe. Muszą być one jednak zorganizowane z wyczuciem, bo inaczej łatwo mogą zmienić się w kiczowaty teatr niezręczności. Obsługa techniczna imprez musi być dobrze zorganizowana, warto więc ją komuś zlecić albo pójść do miejsca oferującego gotowe rozwiązania. Tymi ostatnimi mogą być na przykład popularne escape roomy, wyjście na paintball (lub jego laserową wersję), zorbing, pumpabike lub wspólne spływy kajakowe. Dobrze sprawdzają się też wyjazdy połączone z jakąś atrakcją – na przykład nurkowanie w Egipcie albo narty w Alpach lub Zakopanem. Jeśli wyjazd to dla nas zbyt duży wydatek, takie rozrywki można zorganizować też na miejscu – na przykład proponując wspólne wyjście na ściankę wspinaczkową, kręgle, jazdę konną albo zwiedzanie lokalnych zabytków.

Klasyczny bankiet

pokazy sztucznych ogniŚwiętowanie bardzo ważnych wydarzeń nie pasuje jednak do wesołych zabaw spajających grupę. Zorganizowanie bankietu, przyjęcia czy nawet balu podnosi prestiż marki, wspomaga także poczucie identyfikacji z firmą. Małe wydarzenia możemy świętować po prostu chwilą przerwy na ciasto w ciągu dnia pracy, poważniejsze jubileusze domagają się jednak lepszej oprawy. Powodzenie takiej imprezy zależy od sumy małych rzeczy – balowe stroje, przekąski, drinki i podniosłe przemówienia są ważne, ale ich nieprzerwany ciąg każdego może znudzić. Elegancki bankiet firmowy można wzbogacić atrakcjami takimi jak pokazy sztucznych ogni, występy muzyczne, tematyczne stroje czy pokazy pirotechniczne. Gdzieś na uboczu pojawić się może też popularna fotobudka, gdzie uczestnicy imprezy mogą sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia w śmiesznych przebraniach. Zadaniem organizatora jest sprawienie, żeby każdy z zaproszonych czuł się dobrze. Warto więc podczas oficjalnych przemówień pamiętać o wszystkich osobach, postawić imienne kartki przy krzesłach i zadbać, żeby każdy miał zapewnione dania zgodnie ze swoimi preferencjami żywnościowymi. Zupełnie inaczej rozkręca się również impreza, o której oprawę dba dobry zespół muzyczny.

Wyjścia i imprezy tematyczne

impreza integracyjnaChoć wydawać się może, że trafienie w gusta wszystkich pracowników jest niemożliwe, istnieją spotkania integracyjne, które są absolutnymi pewniakami. Podczas gdy męska część załogi będzie oglądać mecz w barze lub strzelać się na paintballu, kobiety mogą udać się do luksusowego spa… i sukces murowany! Dużą popularnością cieszą się także imprezy tematyczne. Jeśli pracownicy mają dużo czasu na przygotowanie stylizacji np. na lata dwudzieste, a pracodawcy zadbają o odpowiednią oprawę, wszyscy mogą czekać na imprezę ze zniecierpliwieniem. Firmy eventowe proponują wiele pomysłów na wieczory tematyczne. Jeśli mamy odpowiednią ilość czasu i inwencji, większość z nich można też zorganizować samodzielnie. Warto ponadto zapytać zatrudnionych, jaki motyw posłowałby im najbardziej, np. organizując głosowanie czy anonimową ankietę. Najlepsze imprezy firmowe to takie, z których zadowolony będzie każdy uczestnik.

Pomysły na imprezę tematyczną:

 • wieczór piłkarski,
 • lata 20., 60., 70., 80.,
 • wieczór meksykański,
 • wieczór kubański,
 • barokowy bal,
 • wieczór w kasyno,
 • hollywoodzki czerwony dywan,
 • karaoke,
 • wieczór hawajski,
 • wieczór disco,
 • wieczór kubański,
 • wieczór egipski,
 • powrót do PRL-u,
 • wieczór kozacki,
 • wieczór tropikalny.

Na koniec:

Budowanie relacji i dbanie o przyjemne spędzanie wspólnego czasu to podstawa działania każdego zespołu. Wspólnie przebyte konkurencje czy przygotowania do imprezy tematycznej potrafią pozytywnie złączyć grupę, generują też wspomnienia, które mogą być podstawą pozytywnych odczuć związanych z firmą. Pracodawca, który zauważy potencjał imprez firmowych i nie zbagatelizuje ich organizacji, może zyskać naprawdę dużo plusów. Tym bardziej, że panując spotkanie integracyjne, ma w czym wybierać – wystarczy tylko trochę inwencji, żeby impreza nie była nudna.  

Dodaj komentarz