Jak założyć piękny przydomowy ogród?

Przydomowy ogród jest nie jako wizytówką domu. Dodatkowo jest to miejsce w którym w okresie wiosenno-letnim spędzamy dużo wolnego czasu, a co za tym idzie bardzo ważne staje się to by był on urządzony funkcjonalnie i estetycznie. Jak założyć piękny ogród i na co zwrócić uwagę przy jego zakładaniu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Zakładanie ogrodów – co warto wiedzieć?

projektowanie ogrodówZakładanie ogrodu wbrew temu co by się mogło wydawać wcale nie jest takie łatwa. Duży wpływ na to jak będzie wyglądał ogród i na ile będzie on funkcjonalny ma to jak zostanie on rozplanowany. To właśnie projektowanie ogrodów ma największe znaczenie. Zlecenie przygotowania projektu najłatwiej byłoby zlecić profesjonalnej firmie, które dokona odpowiednich pomiarów i przygotuje gotowy projekt z uwzględnienie specyfiki terenu i naszych oczekiwań. Niemniej nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie co zatem jest ważne przy zakładaniu ogrodów. Według ogrodeus.pl po pierwsze należy dokładnie przemyśleć to jaki charakter ma mieć ogród, czy ma on być kwiatowy, typowo rekreacyjny czy też posiadać zagonki. Zgodnie z tymi ustaleniami należy rozplanować sobie gdzie konkretne elementy maja się znajdować. Warto także na tym etapie rozplanować sobie dokładnie to gdzie mają biec ścieżki ogrodowe oraz gdzie będzie ustawiona mała architektura ogrodowa, jeśli takową mamy w planach. Dokładne rozplanowanie wszystkich elementów, nie tylko ułatwi nam stworzenie idealnego ogrodu, ale także przyspieszy wszystkie prace i co ważne pozwoli obniżyć koszt zakładania ogrodu.

Architektura krajobrazu a zakładanie ogrodu

Architektura krajobrazu jest istotnym terminem na który przy zakładaniu ogrodu należałoby zwrócić uwagę. W zasadzie termin ten odnosi się do pewnej dziedziny – obszaru działań zajmujących się kształtowaniem życiowej przestrzeni człowieka. Pod uwagę na podstawie przeglad-ogrodniczy.pl należy ogródbrać uwarunkowania naturalne:

  • rzeźba terenu,
  • roślinność,
  • gleba,
  • klimat,
  • kultura regiony.

I to właśnie pod ich kątem kształtować daną przestrzeń, tak by tworzyła ona harmonijną całość. Kształtowanie terenu odbywa się zarówno przez sadzenie szaty roślinnej, tworzenie obiektów wodnych, jak i samą architekturę. Co to wszystko oznacza jednak dla osoby zakładającej własny ogród? Przede wszystkim to, że przy jego tworzeniu musi ona uwzględniać pobliską panoramę, i się do niej dopasować. Tworząc ogród na mazurach rezygnujemy z elementów małej architektury typowej np. dla terenów górskich i odwrotnie, ponieważ będą one wyglądać nie naturalnie. Tyczy się to także wyboru roślinności, Powinna ona być naturalna i typowa dla danego obszaru roślinność, niemniej nie oznacza to, że każdy ogród ma być taki sam, chodzi jedynie o jego ogólny szkic i sposób odbioru.

Zakładanie ogrodu – rozwiązania

trawnik z rolkiRozwiązania jakie warto zastosować przy zakładaniu ogrodu zależą od tego jaki ma mieć on charakter i jak został zaprojektowany. Niemniej zawsze warto wziąć pod uwagę skorzystanie z takich rozwiązań, jak siatki na krety, które kładzie się przed trawnikiem, dzięki czemu teren nie ulegnie nigdy zniszczeniu przez szkodniki. Dobrym rozwiązaniem jest także zakładanie trawnika z rolki. Skraca to zdecydowanie czas potrzebny na założenie ogrodu. Dodatkowo dzięki temu ogród właściwie po zakończeniu prac prezentuje się tak jak to zaplanowaliśmy. Jeśli chodzi o kwiaty sadzone w ogrodzie, to należy pamiętać o tym by dobrać odpowiednią porę w innym wypadku niektóre rośliny mogą się nie przyjąć.

Pielęgnacja ogrodów – co warto wiedzieć?

nawadnianie ogrodówNależy pamiętać o tym, że po założeniu ogrodu konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim w początkowym okresie ważne jest nawadnianie ogrodów, tak by nowo posadzone rośliny dobrze się przyjęły. Najwygodniejszym rozwiązaniem w tym względzie są systemu nawadniania. Dzięki temu równomierne nawodnienie ogrodu będzie łatwiejsza, a asami właściciele zaoszczędza tym sposobem sporo czasu. Należy jednak także pamiętać o tym by odpowiednio nawieźć rośliny. Tyczy się to zarówno trawników jak i roślin kwitnących, przy czym pamiętajmy o tym by dobrze dobrać rodzaj nawozu jak i jego ilość, w innym wypadku można bardziej zaszkodzić rośliną niż wspomóc ich rozwój. Należy także pamiętać o regularnym przystrzyganiu trawników, by prezentowały się one estetycznie.

Podsumowując

Założenie pięknego ogrodu jest dość wymagające, niemniej jeśli wszystko dobrze sobie rozplanujemy i dobierzemy odpowiednie rozwiązania to szybko będziemy mogli cieszyć się pięknym i funkcjonalnym przydomowym ogrodem. Dlatego warto włożyć w to nieco prawdy.

2 thoughts on “Jak założyć piękny przydomowy ogród?

Dodaj komentarz