Jak się przygotować do długiej podróży ze zwierzakiem?

Wyjazd na wakacje czy daleka przeprowadzka w sytuacji, gdy posiadamy zwierzaka może być dość stresująca i problematyczna. Jak bowiem zadbać o czworonożnego podopiecznego, by podróż obyła się bez większych problemów? W tym artykule przedstawiamy kilka przydatnych informacji odnośnie tego jak przygotować zwierzaka do dalekiej drogi i o co każdy właściciel musi zatroszczyć się przed wyjazdem. 

Podstawa to odpowiednie dokumenty – co należy przygotować i zabrać ze sobą?

przewóz zwierzątWedług artykułu na portalu www.portalweterynaryjny.pl wybierając się w daleką podróż zwłaszcza zagraniczną należy zadbać o to by nasz zwierzak posiadał odpowiednie dokumenty, przede wszystkim należy tu pamiętać o takich jak:

  • książeczka szczepień,
  • paszport dla zwierzęcia.

Co więcej zwierze takie jak pies czy kot powinno posiadać także chip czy tatuaż identyfikacyjny. Jeśli chodzi o książeczkę szczepień, to gdy odbywa się transport zwierząt obowiązkowo zawsze wymagane jest aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie, jeśli chodzi natomiast o inne szczepienia to nim wyjedziemy należy sprawdzić, jakich szczepień wymaga się w kraju do którego wyjeżdżamy, ponieważ przepisy w tym względzie mogą być różne. Jeśli chodzi natomiast o paszport dla zwierząt to jest on wymagany zawsze przy przewozie zwierząt za granicę. Koszt jego wyrobienia to kilkadziesiąt złotych, plus koszt szczepień, jeśli będzie ich brakować. Potrzebne dokumenty można wyrobić w lecznicach weterynaryjnych.

Psi bagaż – czyli co obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą w podróż

karma bezzbożowa dla psaTak samo jak pakuje się siebie do wyjazdu tak samo trzeba spakować zwierzaka. Pamiętajmy o tym, że od tego co ze sobą zabierzemy w podróż, będzie zależało to na ile będzie ona komfortowa i dla nas i dla naszego czworonożnego podopiecznego. O czym zatem nie można zapomnieć? Po pierwsze woda, miska i karma. Bierzmy pod uwagę, że dla zwierzaka podróż to zawsze stres, dlatego postawmy na dobre karmy jak karma dla kota canagan czy jakaś karma bezzbożowa dla psa dobrej jakości. Warto także zadbać o jakieś przysmaki. Obowiązkowo na czas podróży należy także zapakować, o ile jest taka konieczność, smycz i obroże czy szelki oraz woreczki na odchody czy mokre chusteczki dla zwierząt. Pamiętajmy o tym by wszystkie rozwiązania dobierać pod kątem naszego zwierzaka.

Leki na czas podroży?

Leki Faktem jest, że zwierzęta w czasie podroży są bardzo zestresowane i tym samym bardzo źle znoszą one podróż. Z tego powodu wiele osób szuka sposobu na ich odstresowanie i tu zwykle w grę wchodzi podanie leków. Jeśli pies czy kot naprawdę źle znosi podróż może być to dobre wyjście, jednak pamiętajmy o tym, że nim podejmiemy decyzje o podaniu jakichkolwiek leków należy to skonsultować z weterynarzem. W innym wypadku naszemu pupilowi możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jaki rodzaj transportu najlepiej wybrać?

przewóz zwierząt polska anglia polskaDecydując się na długą podróż ze zwierzakiem należy także dobrze zastanowić się nad rodzajem transportu. Najlepszy z punktu widzenia zwierzęcia jest własny samochód. Jest to otoczenie, które w większości wypadków jest zwierzęciu znane, a tym samym cała sytuacja jest mniej stresująca. Dodatkowo zaletą tego rozwiązania jest fakt, że praktycznie w dowolnym momencie możemy zrobić przerwę. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa, mniejsze zwierzęta powinny znajdować się w kontenerze przypiętym pasami, większe takie jak duże psy natomiast powinny być przypinane szelkami czy znajdować się na hamaku samochodowym. Nie zawsze mamy jednak opcje podróżowania własnym samochodem, dlatego jeśli chodzi np. o przewóz zwierząt polska anglia polska należy także brać pod uwagę takie rozwiązania jak lot samolotem czy przejazd busem lub autobusem. W tym wypadku najważniejsze jest to by sprawdzić zasady danego przewoźnika odnośnie transportu zwierząt. Dajmy na to niektóre linie lotnicze pozwalają na to by pies przebywała w kabinie pasażerskie, a nie w luku bagażowym, co jest dla niego zdecydowanie mniej stresujące. Jeśli chodzi natomiast o autobusy czy pociągi to mniejsze zwierzęta zwykle przewożone są w transporterach i tym samy traktowane są jako bagaż podręczny, dlatego warto sprawdzić jaka jest u danego przewoźnika opłata za taki bagaż.

W kwestii podsumowania

Długa podróż ze zwierzakiem zawsze jest bardziej stresująca i wymaga od nas większego wysiłku, jeśli chodzi o przygotowania, jeżeli jednak odpowiednio wcześnie się za to zabierzemy i sprawdzimy czego należy dopilnować przed podrożą, to okaże się, że wcale nie jest to takie trudne jak nam się mogło na początku wydawać. Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie to nie tylko gwarancja naszego komfortu, ale także i bezpieczeństwo samego zwierzaka. 

1 thought on “Jak się przygotować do długiej podróży ze zwierzakiem?

  1. Podróż dla zwierzaka na pewno nie jest komfortowa, szczególnie gdy ma tą podróż spędzić w transporterze. Dobrze jest, jeśli podróż jest długa robić przerwy, aby zwierzak mógł wyjść z samochodu i trochę pobrykać.

Dodaj komentarz